OZE – czym jest?

OZE

OZE to odnawialne źródła energii. Pod tym pojęciem kryją się te źródła, które nie zostaną nigdy wyczerpane. Wciąż udoskonala się i unowocześnia sposoby ich wykorzystywania. W ostatnich latach OZE ma coraz większe znacznie dla produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Przynosi to wiele korzyści dla środowiska, szczególnie w zakresie zmniejszania zanieczyszczenia.

Jakie odnawialne źródła energii wykorzystuje się w Polsce?

Energia jest niezbędna do funkcjonowania wszystkich gałęzi gospodarki. Zasila urządzenia i umożliwia wykonanie wszystkich przeprowadzanych w danym miejscu czynności. W naszym kraju nadal przewagę mają nieodnawialne źródła energii, takie jak węgiel kamienny i brunatny. Warto więc dbać o zwiększenie znaczenia OZE. Energia pozyskiwana z nich nie zostanie nigdy wyeksploatowana i jest bardziej przyjazną opcją dla natury. W Polsce OZE można pozyskać z:

  • Energii słonecznej – to rozwiązanie o największym potencjalne energetycznym,
  • energii wiatru – to mniej opłacalna opcja z powodu różnorodności stref wietrzności,
  • energii wody – to najczęściej wybierane rozwiązanie,
  • energii geotermalnej – stanowi przede wszystkim źródło energii cieplnej,
  • energii biomasy – powstającej na skutek zastosowania substancji pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego ulegających biodegradacji.

Korzystając z OZE, trzeba pamiętać o zagwarantowaniu odpowiednich właściwości technicznych, które pozwolą na ich eksploatację.

Dotacje na OZE

OZE

OZE (o czym więcej na E.ON) jest używane przez wiele osób prywatnych oraz podmiotów gospodarczych. Warto zainteresować się opcją otrzymania dotacji. W tym celu konieczne jest dopełnienie określonych formalności i uargumentowanie potrzeby zdobycia dofinansowania. Wpływ na to, czy dotacja zostanie przyznana, mają następujące elementy:

  • Określenie statusu osoby fizycznej lub prawnej,
  • lokalizacja,
  • typ OZE,
  • złożenie wniosku we wskazanym terminie.

OZE a gospodarka niskoemisyjna

Z powodu obserwowanych zmian klimatycznych, OZE stają się kluczowym elementem międzynarodowej polityki klimatyczno-energetycznej. Istnieją specjalne unijne i krajowe mechanizmy wsparcia, które przyczyniają się do szybszego i bardziej sprawnego wprowadzania zmian. Umożliwią one wdrożenie gospodarki niskoemisyjnej.