Rosnące ceny energii elektrycznej – jak obniżyć rachunki za prąd w gospodarstwach domowych?

Rosnące ceny energii elektrycznej - jak obniżyć rachunki za prąd w gospodarstwach domowych

Od czasu niedawnej podwyżki cen energii elektrycznej nie ma chyba rodziny, która nie szukałaby sposobów na obniżenie rachunków za prąd. Postępująca od  ponad dwóch stuleci elektryfikacja oraz potężne zmiany społeczne i ekonomiczne sprawiły, że standard naszego życia – a nawet codzienne funkcjonowanie zależne jest w coraz większym stopniu od elektryczności. Nie będzie również wyolbrzymieniem stwierdzenie, że bez elektryczności ludzkość nie potrafiłaby już egzystować. 

Pomoc od państwa – dotacje i modernizacje

Stale rosnące ceny energii elektrycznej i pogarszająca się koniunktura na rynku energetycznym, a także zataczająca coraz szersze kręgi polityka ekologiczna Unii Europejskiej skłoniły rządzących do wyjścia naprzeciw obywatelom poprzez wystosowanie kilku programów pomocowych, które realnie przyczynić się mogą do zmniejszenia rachunków za zużycie energii elektrycznej w prywatnych gospodarstwach. Mowa tu, rzecz jasna, o inicjatywach typu dodatek osłonowy, program „Czyste powietrze” czy „Mój prąd” oraz pakietu ulg na termomodernizację. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim program „Mój prąd”, bowiem jest on ukierunkowany na wspomaganie samowystarczalności gospodarstw domowych w zakresie produkcji energii elektrycznej na prywatny użytek. Poza tym jest wiele czynników wpływających na ceny energii elektrycznej w Polsce.

cena energii elektrycznej dla domów

Ekonomia codziennego oszczędzania

Być może dla wielu wyda się to sporym zaskoczeniem, ale wiele możliwości pozwalających w zauważalny sposób zredukować konsumpcję prądu w gospodarstwach domowych jest właściwie na wyciągnięcie ręki. Po pierwsze, należy zawsze dbać, aby urządzenia typu telewizor czy laptop były wyłączone kiedy z nich nie korzystamy – szczególnie istotne jest to zwłaszcza w nocy. Po drugie, warto zainwestować i wymienić posiadane sprzęty (pralka, lodówka, mikrofalówka) na bardziej energooszczędne. Jeśli taka inwestycja przekracza nasze możliwości finansowe, możemy skupić się na byciu „less waste” – krótszym i rzadszym otwieraniu lodówki, gotowaniu wody na herbatę w tradycyjnym czajniku, itd. Istnieje bowiem wielka szansa, że już same te zabiegi sprawią, że nasze domowe budżety nie ucierpią aż tak dotkliwie na skutek wysokich cen energii elektrycznej.