Energia wiatrowa w Polsce – wady i zalety

energia wiatrowa w polsce

Odnawialne źródła energii od dłuższego czasu dynamicznie się rozwijają i są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wykorzystywanym do produkcji energii. Trzeba jednak wiedzieć, że to właśnie energia z wiatru jest trzecią zaraz po energii uzyskiwanej z węgla kamiennego oraz z węgla brunatnego siłą energetyczną w Polsce. Jest jednym z najbardziej popularnych źródeł ze wszystkich odnawialnych źródeł energii. Ile jest w Polsce elektrowni wiatrowych? Jakie są wady i zalety energii wiatrowej? W tekście poniżej znajdziesz odpowiedź na te pytania.

Energia wiatrowa w Polsce

Według danych uzyskanych z Głównego Urzędu Statystycznego udział energii wiatrowej w ramach odnawialnych źródeł energii wynosi w Polsce 13,7 %. Obecnie w naszym kraju istnieje według danych Urzędu Regulacji Energetyki 1239 elektrowni wiatrowych. Największe farmy wiatrowe w Polsce znajdują się w Potęgowie, Banie, Marszewie, Lotnisku i Karścinie.

Wady i zalety energii wiatrowej

Do zalet związanych z wytwarzaniem energii wiatrowej zaliczamy brak zanieczyszczeń, gdyż wiatraki są źródłem energii, która zmniejsza zanieczyszczenia. Turbiny wiatrowe zajmują stosunkowo mało miejsca, a produkują stosunkowo dużo energii. Co więcej, budowanie farm wiatrowych jest możliwe w miejscach, gdzie trudno jest o przesyłanie energii tradycyjną drogą. Wiatr to odnawialne źródło energii, które nie ulega wyczerpaniu, dlatego też stanowi bardzo dobrą alternatywę dla nieodnawialnych źródeł energii. Energia wiatru jest opłacalna, gdyż największe koszty są poniesione na początku inwestycji. Dodatkowo energia z wiatru ma stałą cenę, nie jest ona tak dynamicznie zmienna jak energia oparta na paliwach kopalnianych.

energia wiatrowa w Polsce

Wady związane z produkowaniem energii z wiatru dotyczą przede wszystkim wysokich kosztów związanych z inwestycją, jaką jest budowa farmy wiatrowej. Istotne jest to, że wiatraki powodują hałas, co jest uciążliwe dla sąsiednich budynków i okolicznych mieszkańców. Część osób związanych ze środowiskami ekologicznymi twierdzi, że budowa elektrowni wiatrowych wpływa negatywnie na ptactwo. Kolejny aspekt dotyczy budowania farm wiatrowych w okolicach gdzie, mieszkają ludzie. Nie jest to pożądane ze względu na występowanie Syndromu Turbin Wiatrowych, który charakteryzuje się negatywnym wpływem ferm wiatrowych na stan zdrowia człowieka oraz jego samopoczucie. 

Podsumowanie

Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii rośnie liczba powstających w Polsce elektrowni wiatrowych. Jest to dobre rozwiązanie, ze względu na coraz większe deficyty nieodnawialnych zasobów ziemi, na których opiera się produkowanie energii.