Energia i jej odnawialne źródła

energia

Odnawialne źródła energii to względnie stałe lub cykliczne przepływy energii związane z istnieniem wszechświata, Układu Słonecznego i naszej planety. Zasoby ropy naftowej, gazu i uranu nie są nieograniczone. Korzystanie z tych zasobów naturalnych degraduje środowisko i zagraża całemu życiu na Ziemi. W przeciwieństwie do złóż węglowodorowych i jądrowych, energia alternatywna jest prawie nieograniczona i bezpieczna w użyciu.

Odnawialne źródła energii obejmują:

  • Energia wody (przepływy rzek, fale, pływy)
  • Źródła geo- i hydrotermalne
  • światło słoneczne
  • Wiatr

Ponadto do listy źródeł alternatywnych można dodać energię cieplną i elektryczną lub surowce, które są pozyskiwane z procesów technologicznych w produkcji i w rolnictwie:

  • Gaz z biomasy
  • Paliwo wyprodukowane z przetworzonych resztek roślinnych, alkoholi, olejów
  • Metan po odgazowaniu kopalń
  • Gazy wielkopiecowe i koksownicze
  • Ciepło z obiegów chłodzenia maszyn

Jak widać, źródeł energii odnawialnej jest wiele, wystarczy tylko nauczyć się ją zdobywać i racjonalnie wykorzystywać. Więcej informacji na temat energii można znaleźć na stronie innogy.pl.

Rozwój alternatywnych źródeł energii w Polsce i na świecie

Najpopularniejszym rodzajem energii odnawialnej w XX wieku była energia elektryczna z elektrowni rzecznych i dopływowych. Jednak na początku XXI wieku elektrownie wiatrowe i słoneczne zaczęły się szybko rozwijać. Od 2018 roku około 30% całej energii na świecie pochodziło ze źródeł odnawialnych. A ta liczba ma zostać podniesiona do 40% w 2040 roku.

W Polsce wielkość produkcji i wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest znacznie mniejsza. Do końca 2020r.około 11% energii elektrycznej w kraju pochodziło z elektrowni słonecznych lub wiatrowych.  Oblicza się, że na dużych stacjach iw prywatnych gospodarstwach domowych ze względu na „zieloną taryfę” do końca okresu jej obowiązywania będzie produkowane od 13 do 20% energii elektrycznej.

energia

Po co w ogóle energia odnawialna?

Zwiększenie udziału energii odnawialnej w całkowitym zapotrzebowaniu energetycznym mieszkańców Ziemi jest sposobem na mądre wykorzystanie zasobów naturalnych. Jest to troska o zdrowie przyszłych pokoleń oraz o ochronę roślin i zwierząt wpisanych na czerwoną listę. Jest to również sposób na stworzenie nowych, wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy, co wiąże się z nauką i edukacją, a także na stworzenie komfortowych warunków w trudnym klimacie bez szkody dla środowiska.