Elektromobilność to coraz popularniejsza gałąź branży motoryzacyjnej. Duże zainteresowanie sprawia, że najwięksi producenci samochodów mają dla swoich klientów coraz więcej propozycji modeli samochodów elektrycznych. Działanie pojazdów zasilanych energia elektryczną jest bardzo istotne z punktu widzenia jego znacznego wpływu na ochronę środowiska naturalnego.
Jaki jest rozwój elektromobilności w Polsce?
Okazuje się, że Polska mimo sporego wzrostu zainteresowania elektromobilnością na przełomie kilku lat nadal jest w tyle za wieloma europejskimi krajami. Jednak szacuje się, że do roku 2025 po polskich drogach może poruszać się nawet 300 tysięcy aut elektrycznych. Największą przeszkodą dla zakupu pojazdów elektrycznych jest ich wysoka cena, jednak oddziaływanie na środowisko dla wielu osób jest ważniejsze niż cena ich zakupu. Polski rząd wprowadza również wiele rozwiązań i dofinansowań, które mają wspomagać osoby planujące zakup pojazdów elektrycznych, tak aby elektromobilność w Polsce rosła w siłę.
Jakie są zalety elektromobilności?
Większy udział samochodów elektrycznych na polskich drogach może pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne, hamując jego degradację i zanieczyszczenie. Przyczyni się to do zmniejszenia wytwarzania i emisji gazów cieplarnianych (dwutlenku węgla i ozonu) oraz pyłów, które w swoim składzie posiadają wiele szkodliwych substancji wpływających niekorzystnie na nasze zdrowie. Niewielki hałas emitowany przez pojazdy elektryczne wpłynie również pozytywnie na komfort życia mieszkańców, szczególnie dużych miastach. Elektromobilność to nie tylko ochrona środowiska, ale także duża oszczędność dla portfela. Jest to dużo niższy koszt paliwa, serwisowania i eksploatacji, niż w przypadku samochodów zasilanych benzyną czy ropą. Auta elektryczne nie wymagają również wymiany filtrów, oleju, pasków czy rozrządu. To również ogromna wygoda jazdy bez zbędnego hałasu, który w normalnych samochodach związany jest z prędkością samochodu.