Licznik prądu — co warto wiedzieć?

licznik prądu

Liczniki energii elektrycznej to bez wątpienia podstawowy element w sieci elektrycznej. Bez nich nie byłoby możliwe korzystanie z przyłącza od dystrybutora energii. Jakie są rodzaje liczników energii i czym się one charakteryzują? Czy rzeczywiście wszystkie są w praktyce takie same?

Budowa licznika energii elektrycznej 

Charakterystyczna cecha każdego licznika to metalowa tarcza obracająca się z szybkością, która jest proporcjonalną do zużycia prądu. Pod wpływem przemieszczających się nieustannie elektronów, powstaje pole magnetyczne wprawiające tarczę w ruch. Można to zaobserwować, dzięki indukcyjnemu licznikowi prądu, opisanemu w tym artykule

Indukcyjny licznik prądu a pomiar zużycia

Zamontowany licznik prądu elektrycznego powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Jeśli w ramach umowy z dystrybutorem, użytkownik korzysta z jednej taryfy, urządzenie powinno wyświetlać tylko jeden pomiar zużytej energii. Można jednak spotkać liczniki przeznaczone do mierzenia zużyciu prądu w dwóch taryfach. Urządzenia tego typu posiadają wówczas  dwa osobne wskazania, które automatycznie się przełączają o odpowiedniej godzinie. 

Jak należy się rozliczać z dystrybutorem energii?

Stosowanie licznika prądu typu indukcyjnego wymusza  na użytkowniku stosowanie jednego z dwóch sposobów rozliczania należności za zużyty prąd. Może być to:

  • rozliczenie na podstawie prognoz zużycia prądu,
  • rozliczenie na podstawie aktualnego zużycia prądu.

Każda z tych metod posiada zarówno wady, jak i zalety. Rozliczenia opierające się na prognozach są z reguły mało dokładne. Często nie uwzględniają podjętych na bieżąco działań zmierzających do oszczędzania prądu. Ich efekty bywają zatem widoczne najwcześniej w następnym okresie rozliczeniowym, czyli na przykład w kolejnym kwartale lub nawet półroczu. Z drugiej jednak strony przy rozliczaniu na podstawie zużycia, pracownik zakładu energetycznego za każdym razem musi spisać stan, który wyświetla licznik prądu lub użytkownik samodzielnie musi to robić.  Odbywa się to często bezpośrednio w oddziale, ale także telefonicznie.