Grupa taryfowa G11 jest przez nas najczęściej wybierana, gdyż cechuje się stałą ceną energii elektrycznej we wszystkie dni, niezależnie od pory dnia. Chodzi tutaj o rozliczenie jednostrefowe. Większość sprzedawców opiera swoje oferty głównie na grupie taryfowej G11 i G12, gdzie ta druga to rozliczenie dwustrefowe. Warto jednak wiedzieć, że na rachunek za prąd składają się nie tylko z opłaty za zużytą energię, ale także za opłata za dystrybucję. Wystarczy spojrzeć na rachunek, aby zobaczyć, jaki jest on długi i dla wielu też niezrozumiały. Jak zatem naliczane są opłaty za prąd?
Co znajdziemy na swoim rachunku za prąd?
Niezależnie od tego, na jakiego dostawcę prądu się zdecydujemy, w naszym kraju został przyjęty jeden schemat naliczania opłaty za energię elektryczną. Wyróżnia się opłatę za zużytą energię i opłatę za dystrybucję. Pierwsza pozycja dotyczy liczby zużytych kilowatogodzin energii. Jeśli chodzi zaś za opłatę związaną z dystrybucją, to może ją ustalić dostawca energii.
Oczywiście manipulowanie ceną musi mieścić się w granicach dozwolonych przez Urząd Regulacji Energetyki. Tak więc jeśli chcemy mieć prąd w swoim gospodarstwie domowym, to jesteśmy zmuszeni płacić temu, kto zgodzi nam dostarczać energię elektryczną. Tak więc rachunek za prąd składa się z wielu opłat dodatkowych, na które mamy minimalny wpływ. Zarówno opłaty stałe, jak i te zmienne, mogą różnić się w zależność od dostawcy energii, z którego oferty postanowiliśmy skorzystać.
Co oznaczają poszczególne terminy na rachunku za prąd?
Na każdym rachunku za prąd widnieje informacja o energii czynnej. Chodzi tutaj o prąd, który zużyliśmy, a opłata obliczana jest poprzez pomnożenie aktualnej ceny jednej kilowatogodziny przez zużycie. Dalej jest opłata za obsługę handlową, czyli stała kwota, którą płacimy za przysłanie nam rachunku do domu. Kolejną opłatą jest składnik zmienny stawki sieciowej, której wysokość zależy od ilości zużytej energii. Stawka jakościowa dotyczy określonej w umowie jakości prądu w gniazdku. Opłata przejściowa zaś dotyczy ubezpieczenia dystrybutora. Jest jeszcze składnik stały stawki jakościowej, czyli uzupełnienie opłaty jakościowej oraz opłata abonamentowa za możliwość posiadania prądu w gospodarstwie domowym.