Energia elektryczna jest obecnie czymś, bez czego trudno byłoby sobie w ogóle wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Niestety korzystanie z takich wygód wiąże się z niemałymi wydatkami. Nie każdy z nas jednak jest usatysfakcjonowany kwotami widniejącymi na comiesięcznym rachunku za prąd. Jest na szczęście szansa na spore oszczędności. Wraz z pojawieniem się możliwości zmiany dotychczasowego dostawcy prądu, możemy na nowo wybrać interesującą nas ofertę, która będzie dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wybierania nowego dostawcy, aby nie wyjść na tym jak przysłowiowy Zabłocki na mydle?
Zanim zdecydujesz się na rozwiązanie umowy z dotychczasowym dostawcą prądu
Bardzo ważne przy zmianie dostawcy prądu jest to, aby wypowiedzieć umowę z dotychczasowym sprzedawcą. Najczęściej zajmują się tym nowi sprzedawcy w naszym imieniu, jednakże konieczne jest upewnienie się, czy rzeczywiście nie będzie potrzeby zajęcia się tą czynnością osobiście. Jeśli tego nie zrobimy, to nadal będą nas obowiązywać postanowienia zapisane w regulaminie bieżącej umowy. Konsekwencją naszego zaniedbania mogłoby być naliczenie na karnej opłaty, czyli odszkodowania za przedwczesne rozwiązanie umowy. Jeśli został nam miesiąc do końca, to suma ta nie będzie wysoka, gorzej jeśli do końca umowy pozostało więcej czasu. W związku z tym należy jeszcze raz przeczytać warunki zerwania umowy. Czasami zerwanie umowy z dotychczasowym dostawcą sporo by nas kosztowało, a więc zamiast oszczędzić, narazimy się na dodatkowe koszty.
Zmieniamy sprzedawcę energii elektrycznej, na co zwrócić uwagę?
Gdy zapadnie decyzja o zmianie dostawcy prądu, należy dokładnie zapoznać się z nową ofertą i zwrócić uwagę na opłaty handlowe, których wysokość jest różna. Ponadto niektórzy sprzedawcy liczą na dodatkowy zarobek, proponując niższe opłaty za energię w zamian za skorzystanie z ubezpieczenia zdrowotnego. Ważna jest także kwestia gwarancji stałej ceny, dzięki czemu przez cały rok będziemy mieć niezmienną stawkę. Zaleca się także zawierać umowę na maksymalnie dwa lata.