Coraz więcej mówi się o wykorzystaniu energii odnawialnej nie tylko w przemyśle, ale również w warunkach domowych. Na dachach wielu domów pojawiają się kolektory, zbierające energię słoneczną. Najwyraźniej inwestowanie w taką energię zaczyna się opłacać, ponieważ temat stał się bardzo popularny. Warto zatem sprawdzić jakiego rodzaju urządzenia mogą zapewnić nam tańszy i bardziej ekologiczny prąd dla domu.
Odnawialne źródła energii
Za tzw. odnawialne źródła energii uznajemy zazwyczaj takie, których wykorzystanie nie wiąże się z ubytkiem zasobów. W odróżnieniu od zasobów nieodnawialnych, które zazwyczaj ulegają spalaniu w trakcie produkcji energii (np. węgiel, ropa naftowa, gazy) nie pozyskuje się ich w sposób bezpośredni ze środowiska. Dlatego właśnie ta forma wytwarzania energii uważana jest za najbardziej ekologiczną i zgodną z duchem czasów, w których żyjemy. Do niedawna wykorzystanie odnawialnych źródeł energii było opłacalne jedynie w przypadku produkcji prądu na dużą skalę. Obecnie urządzenia wytwarzające energię i magazynujące ją są o wiele bardziej wydajne. Dzięki temu coraz bardziej opłacalne staje się inwestowanie w tego rodzaju technologie, nawet jeżeli chodzi tylko o prąd dla domu.
Najpopularniejsze źródła energii odnawialnej
Choć wspomnieliśmy już o kolektorach gromadzących energię słoneczna, to paradoksalnie najczęściej nie produkują one prądu dla domu. Owszem, byłoby to możliwe, ale wciąż mało wydajne. Za to z powodzeniem używa się ich do ogrzewania wody, co daje spore oszczędności, zwłaszcza w przypadku domów, w których wcześniej wykorzystywano w tym celu prąd elektryczny. Podobnie wygląda sprawa z tzw. pompami ciepła, czyli urządzeniami wykorzystującymi różnice temperatury w głębi i na powierzchni Ziemi. Rzeczywistym źródłem prądu dla domowej sieci może być za to energia wiatrowa. Przydomowe elektrownie wiatrowe coraz częściej są dodatkowymi źródłami energii elektrycznej.
Warto pamiętać że żadne z powyższych rozwiązań nie zagwarantuje nam 100% potrzebnej do funkcjonowania energii. Są to źródła, dodatkowe, pozwalające zaoszczędzić jedynie część wydawanej wcześniej kwoty.