Popularność kolektorów słonecznych rośnie także w Polsce, chociaż nadal wiele osób nie jest przekonana co do opłacalności takiej inwestycji. Jak zatem jest w praktyce? Czy rzeczywiście można liczyć na zwrot zainwestowanych pieniędzy. Kiedy to nastąpi?
Prąd ze słońca na wyciągnięcie ręki każdego z nas?
Okazuje się, że coraz więcej osób jest zainteresowanych instalacją kolektorów słonecznych, jednakże wielu wstrzymuje się z podjęciem ostatecznej decyzji w obawie o zbyt dużą ingerencję w architekturę budynku. Kolektory mogą zainstalować wszyscy posiadający dach, a najlepsze jest miejsce o największym poborze ciepła słonecznego. Chodzi tutaj o południową stronę budynku, chociaż możliwe jest także zamontowanie kolektorów na ścianie czy gruncie. W przypadku tej ostatniej opcji kolektor nie powinien stykać się bezpośrednio z podłożem, dlatego też konieczny będzie stelaż. Dzięki niemu nie ma też potrzeby uszkadzania dachu. Wystarczy bowiem wywiercić kilka otworów w nim w celu zainstalowania kolektora ze stelażem. Wato też wiedzieć, że w celu zamontowania kolektorów nie potrzebujemy żadnego specjalnego pozwolenia, a więc można uniknąć zbędnych i uciążliwych formalności. Takie instalacje działają najefektywniej oczywiście latem podczas słonecznych dni i wówczas można liczyć na zapewnienie stuprocentowego zapotrzebowania na ciepłą wodę. Z kolei zimą, kiedy jest spore natężenie słoneczne, kolektory mogą posłużyć jako wsparcie ogrzewania w domu. Jeśli prawidłowo dobierzemy zestaw solarny, to praktycznie przez większość miesięcy w ciągu roku można cieszyć się wystarczającą ilością ciepłej wody i rachunkami za prąd obniżonymi nawet do 90%.
Jakie korzyści wiążą się z zainwestowaniem w kolektory słoneczne?
Największymi korzyściami płynącymi z zainstalowania kolektorów słonecznych mogą cieszyć się mieszkańcy wschodniej, południowej i centralnej Polski. W tych regionach średnie roczne nasłonecznienie jest największe. Decydując się na tego typu rozwiązania przyczyniamy się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a więc dbamy o środowisko. Ogromną korzyścią jest oczywiście obniżenie wydatków na energię, a na zwrot kosztów instalacji można liczyć już po około pięciu latach. Można także otrzymać dofinansowanie na instalację kolektorów słonecznych, wynoszące nawet do 45%.