Jako, że koszty życia w świecie tak dynamicznego rozwoju technologicznego są coraz droższe, a nieodnawialne źródła energii się diametralnie zmniejszają, warto zainteresować się tematem zielonej energii. Jest to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które za granicą cieszy się ogromną popularnością. Wszyscy, którzy liczą na obniżenie rachunków za prąd, powinni skierować swoją uwagę w kierunku instalacji fotowoltaicznych. Na jakie korzyści można wobec tego liczyć?
Tańsza energia dla domu dzięki instalacjom fotowoltaicznym
Instalacje fotowoltaiczne to prawdziwa rewolucja, która jeszcze kilka lat temu była mało popularna i bardzo kosztowna. Obecnie coraz więcej osób korzysta na co dzień z odnawialnych źródeł energii, dzięki czemu nie tylko chronią środowisko naturalne, ale również odnotowują niemałe oszczędności. Kolektory słoneczne wykorzystywane są do przekształcania energii ze słońca w energię elektryczną lub ciepło do ogrzania wody i pomieszczeń. Dzięki niewielkiego urządzeniu jakim jest falownik, możliwe jest zmienienie prądu stałego na prąd zmienny, który wykorzystywany jest chociażby do działania urządzeń RTV i AGD w gospodarstwach domowych. Należy przy tym dodać, że energia dla domu ze słońca jest darmowa, a więc wystarczy jednorazowa inwestycja w postaci instalacji fotowoltaicznej, aby móc czerpać z tego rozwiązania profity. Wobec tego obniżenie rachunków za energię elektryczną jest w zasięgu ręki praktycznie każdego.
Co wpływa na efektowność instalacji fotowoltaicznych?
W celu obliczenia realnych zysków z inwestycji w instalacje fotowoltaiczną, należy dokonać odpowiednich pomiarów. Parametry posiadanej posesji odrywają tutaj ogromne znaczenie. Niezwykle istotne jest to, gdzie zostaną umieszczone solary czy też baterie słoneczne. Najczęściej są one montowane na dachu, jednakże gdy nie jest on dostatecznie wytrzymały, umieszcza się je na gruncie. Znaczenie mają rodzaj pokrycia dachowego, zacienienie i kierunek nachylenia paneli fotowoltaicznych. Jeśli ogniwo będzie zacienione, to będzie mniej wydajne. Optymalną powierzchnią jest 7-15 m kw., a kąt nachylenia płaszczyzn instalacji względem podłoża powinien wynosić 35 stopni i być zwrócony w kierunku południowym.