W Polsce samochody elektryczne nie są jeszcze popularne, jednak stopniowo ich przybywa. Można spodziewać się, że w najbliższym czasie ten rynek będzie się rozwijał bardzo dynamicznie. Zastanawiasz się, czy warto kupić samochód elektryczny? Przeczytaj, jakie są wady i zalety tego rozwiązania.
Samochód przyszłości?
Dla wielu samochody elektryczne jawią się jako samochody przyszłości. Są ciche i ekologiczne. Cechuje je prostota budowy, wysoka sprawność, stosunkowo niskie koszty eksploatacji oraz wysoki komfort podróżowania.
Na polskim rynku dostępnych jest już wiele różnego rodzaju modeli samochodów elektrycznych. Są one dostępne również w ofercie popularnych marek, takich jak Toyota, Hyundai czy Honda.
Na razie jednak samochody elektryczne to przede wszystkim niewielkie samochody miejskie. Doskonale sprawdzą się by codziennie dojeżdżać do pracy czy załatwiać sprawunki na mieście. Jeżeli jednak potrzebujemy samochodu na długie trasy, samochód elektryczny może się nie sprawdzić, ponieważ obecnie nie ma jeszcze w Polsce infrastruktury, która pozwalałaby na ładowanie samochodu wszędzie tam, gdzie będzie taka potrzeba.
Ładowanie samochodów elektrycznych. Stacja ładowania samochodów elektrycznych
Stacja ładowania samochodów elektrycznych pozwala na szybkie naładowanie akumulatora. W zależności od modelu i pojemności mogą być ładowane na różne sposoby. Dystans, jaki można przejechać na jednym ładowaniu, to najczęściej około 300-600 km. Ładowanie akumulatorów może odbywać się na przykład w domu, w garażu. Możliwe jest ładowanie samochodu przy pomocy kabla i zwykłego gniazdka, jednak jest to bardzo mało efektowne, może trwać nawet kilkanaście godzin. O wiele lepszym rozwiązaniem jest szybka stacja ładowania tzw. super charger.
W wielu polskich miastach powstają również publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych. Wśród nich są stacje, które pozwalają na zwykłe ładowanie samochodu przy pomocy kabla, ale i bardzo szybkie, nowoczesne. W przypadku tych ostatnich akumulator może zostać naładowany do pełna w przeciągu zaledwie pół godziny.