Koszty związane z ogrzewaniem domu pochłaniają każdego roku niemałe sumy, obciążając przy tym budżet. Są to jednak wydatki, których nie da się uniknąć, jeśli chce się przebywać w komfortowych warunkach w przypadku niekorzystnej aury pogodowej na zewnątrz. Tak więc za luksus przebywania w ciepłych pomieszczeniach zimą trzeba zapłacić i to nie mało. Obecnie jest wiele sposobów na ogrzewanie domu, a jednym z nich jest ogrzewanie energią elektryczną. Dla jednych ogrzewanie domu prądem jest czymś nieopłacalnym, ale wiele osób jest zadowolonych i praktykuje ten system od wielu lat. Pojawia się zatem pytanie, czy rzeczywiście możliwe jest wykorzystywanie na co dzień energii elektrycznej do ogrzewania swoich czterech kątów i nie doprowadzenie się do bankructwa?
Rynek energii – czy ogrzewanie prądem może być opłacalne?
W niektórych przypadkach rzeczywiście ogrzewanie pomieszczeń energią elektryczną może mocno nadwyrężyć domowy budżet, ale taki system ogrzewania może być jednak opłacalny. Kiedy? Z całą pewnością w przypadku domu z małym zapotrzebowaniem na ciepło. Nie trzeba martwić się bankructwem, jeśli ogrzewa się prądem bardzo dobrze ocieplone domy pasywne czy też energooszczędne. Rozwiązanie to jest również opłacalne w przypadku małych domków czy mieszkań poniżej 100 m2 oraz w przypadku zabudowy grupowej czy blokowej, kiedy to można liczyć dodatkowo na ciepłe ściany od sąsiadów. Ogrzewanie domu energią elektryczną będzie opłacalne także w przypadku dużej zdolności do kumulacji ciepła. Chodzi tutaj o ogrzewanie podłogowe, grube ściany z cegły czy betonu, wielopoziomowe mieszkanie oraz o bufor czy grzejniki kumulacyjne.
Ogrzewanie domu prądem może się opłacać
Osoby chcące ogrzewać swój dom energią elektryczną, powinny zainteresować się zmianą taryfy na nocną, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dwukrotnie lepszej ceny niż w przypadku tradycyjnej taryfy. Bardzo ważne jest także to, aby zainwestować w odpowiedni piec elektryczny z grzejnikami czy też w same grzejniki elektryczne o mocy wystarczającej do utrzymania optymalnej temperatury w całym domu nawet w przypadku mrozów i to przy pełnej mocy grzania przez 12h. Można także wyposażyć się w dodatkowe źródło ciepła w rezerwie. W celu zaoszczędzenia warto również zdecydować się na trójfazowe podłączenie zasilania, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z miesięczną opłatą za większy bezpiecznik. Ważne jest także utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach, czyli unikanie wychładzania ich.