Zakłady przemysłowe to przedsiębiorstwa, które stawiają na zysk. Aparatura przemysłowa i jej funkcjonowanie uzależniona jest od działania wielu czynników wykorzystujących energię elektryczną. Niewłaściwe funkcjonowanie niektórych układów może przyczynić się do jej utraty, a tym samym stanowić źródło generowania niepotrzebnych kosztów produkcji i zaniżać zyski. W ramach optymalizacji kosztów, w wielu zakładach przemysłowych stosuje się monitoring zużycia mediów.
Czym jest monitoring zużycia mediów?
Monitoring zużycia mediów to specjalny system informatyczny, który umożliwia bieżące śledzenie, odczytywanie i archiwizowanie danych, pomiarów i wartości, które oddają realne zużywanie mediów, czyli energii elektrycznej, gazu, wody, energii cieplnej, zużycia surowców czy instalacji bazujących na sprężonym powietrzu. Proces ten pozwala nie tylko na określenie bieżącej sytuacji, ale stanowi wyjście do jej analizy i wyciągnięcia wniosków dotyczących wad w pewnych układach i naszkicowania propozycji usprawnienia funkcjonowania instalacji.
Jak działa ten proces?
Proces monitorowania zużycia mediów bazuje na zintegrowaniu wszystkich zbieranych danych w jednej bazie o charakterze centralnym, która służy do przechowywania wyników. Proces zatem zbiera informacje w postaci wartości pomiarowych, które dotyczą funkcjonowania instalacji i układów korzystających z tzw. mediów. Monitoring służy do zbierania danych z całego zakładu, jak i poszczególnych działów.
W jakim celu stosuje się ten proces?
Głównym celem procesu monitorowania zużycia mediów jest dążenie do optymalizacji kosztów. Dzięki zebraniu wszelkich informacji pomiarowych i danych stanowiących pewne wartości odczytu, istnieje możliwość określenia bieżącej sytuacji, wskazania funkcjonowania poszczególnych instalacji i określenie, czy zużycie jest w nich adekwatne do potrzeb. Na tej podstawie można nakreślić metody działania, które przyczynią się do zmniejszenia zużywania mediów, a tym samym poczynienia znacznych oszczędności produkcyjnych, które przełożą się na zwiększenie zysku.