Czym jest prąd budowlany?

Każdy inwestor decydujący się na budowę domu powinien wiedzieć, czym jest prąd budowlany i jakie ma on znaczenie dla prowadzonej przez niego inwestycji. To bardzo ważne, gdyż bez energii elektrycznej nie będzie możliwe wykonanie większości prac. Prąd gwarantuje światło na budowie i zasila większość maszyn.

Prąd budowlany — co to takiego?

Powyższe stwierdzenie brzmi dość tajemniczo, jakby prąd stosowany do budowy był czymś zupełnie innym niż ten używany przez nas na co dzień. Jednak tym mianem określa się po prostu taryfę energii elektrycznej, która jest sprzedawana w czasie budowy domu. Wybór takiej taryfy jest bardzo ważny, gdyż umożliwia ona wykonanie na budowie wszystkich prac budowlanych, montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych.

Dlaczego trzeba zdecydować się na podobną taryfę?

Istnienie omawianej taryfy na prąd elektryczny uwarunkowane jest przepisami. Zgodnie z nimi na placu budowy nie powinno się używać prądu stałego, czyli pochodzącego z docelowego przyłącza. Konieczne jest bowiem utworzenie przyłącza tymczasowego. Warto jednak już wcześniej przygotować się na to, że będzie ono mogło zostać przekształcone w przyłącze stałe. Wiele osób decyduje się na pobieranie prądu od sąsiada. Niestety takie rozwiązanie może uchodzić za bezprawne odsprzedawanie prądu i pociągnąć za sobą konsekwencje w postaci grzywny.

Zawarcie umowy z dostawcą

Podpisanie umowy w celu pozyskania prądu stałego można przeprowadzić z lokalnym dostawcą oraz każdą inną firmą posiadającą koncesję na sprzedaż prądu elektrycznego. Przed podpisaniem umowy, dostawcę należy poinformować o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, konieczne jest przekazanie informacji, w jakiej technologii będzie wykonywana budowa. Po drugie, należy wskazać maszyny i urządzenia, jakie będą używane do budowy. Po trzecie, należy oszacować, jaka ilość prądu budowlanego (https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/budowlana) zostanie wykorzystana przez ekipę budowlaną. Jeżeli sami nie wiemy, jak pozyskać te informacje, można skonsultować się z budowlańcami oraz z elektrykiem, który pomoże oszacować ilość zużywanego prądu.