System świadectw efektywności energetycznej

Czy kiedykolwiek w życiu słyszałeś o białych certyfikatach? Jeśli nie, to jesteśmu tu właśnie dla Ciebie, ponieważ dzięki naszemu artykułowi będziesz w stanie nie tylko dowiedzieć się czym są białe certyfikaty, ale również jakie są ich zastosowania.

Co to są białe certyfikaty?

Białe certyfikaty to inaczej system świadectw efektywności energetycznej. Choć brzmi to bardzo skomplikowanie to w rzeczywistości nie jest aż tak straszne. System świadectw efektywności energetycznej oparty jest o zapisy Ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz.U. 2016 poz. 831).

O co chodzi z systemem świadectw efektywności energetycznej?
Cóż, w dużym skrócie chodzi o to, że tak zwane białe certyfikaty są wydawane podmiotom (osobom prywatnym lub firmom), które zdecydowały się przejść na bardziej energooszczędne a co za tym idzie bardziej ekologiczne systemy, pozwalające oszczędzić znaczną ilość energii.

Kiedy można się ubiegać o ten dokument?

Biały certyfikat jest wydawany tylko w przypadkach w których są planowane przedsięwzięcia, które mają na celu poprawienie efektywności energetycznej. W praktyce oznacza to, że należy się on tylko osobom, które już rozpoczęły jakieś działania w kierunku poprawy jakości efektywności energetycznej.

Świadectwo efektywności energetycznej jest po prostu dokumentem, który potwierdza ilość zaoszczędzonej energii. Co bardzo ważne, energia ta musi pochodzić z wcześniej określonej inwestycji.

Dzięki białemu certyfikatowi można ubiegać się o zwrot pewnej kwoty pieniędzy zainwestowanych w wyżej wspomniane usprawnienie energetyczne. Jest to niezwykle korzystna propozycja, która nie tylko wspiera osoby, które podjęły decyzję o usprawnieniu energetycznym samodzielnie, ale również ma bardzo duży wpływ na osoby, który zdecydowały się na ten krok, mimo, że wcześniej nie słyszały o takiej możliwości.

Jak widać system świadectw efektywności energetycznej to bardzo korzystna oferta, dlatego jeśli masz w planach dużą inwestycję związaną z energetyką, warto jest się zaznajomić z tematem białych certyfikatów.