Kredyt 0% na fotowoltaikę czy dotacja – co się bardziej opłaca?

W chwili obecnej wciąż rośnie popularność instalacji fotowoltaicznych jako możliwości pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. To rozwiązanie jest korzystne dla środowiska, ale również – w dłuższej perspektywie – dla portfela.

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Między innymi przez wzgląd na aspekt ekologiczny tego rozwiązania, coraz częściej pojawiają się dotacje na fotowoltaikę. To bezzwrotne formy udzielania środków finansowych przez różne rodzaje podmiotów (unijne, gminne, państwowe) na montaż instalacji dla gospodarstwa (najczęściej domowego).

Choć sam koszt instalacji waha się w granicach kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, po szybkim przeliczeniu kosztów okazuje się, że inwestycja ta zwraca się po maksymalnie 10 latach. Uwzględniając dofinansowanie czy kredyt 0%, taka opcja jest bardzo korzystna finansowo, a przy tym korzystna dla środowiska.

Nieoprocentowany kredyt kontra dotacje na fotowoltaikę

Kwestię opłacalności wyżej wskazanych rozwiązań należy podliczyć we własnym zakresie. Różne dotacje pozwalają na pozyskanie odmiennych kwot – na przykład, rządowy program „Mój prąd” daje możliwość pozyskania nawet 50% zainwestowanych środków, jednak w nieprzekraczalnym limicie pięciu tysięcy złotych. Jednocześnie, uzyskanie tej formy dofinansowania na fotowoltaikę oznacza, że nie można skorzystać z innych form pozyskiwania środków czy korzystnego kredytowania.

Doskonałym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku braku pełnej kwoty na sfinansowanie fotowoltaiki z własnych środków, jest skorzystanie z nieoprocentowanego kredytu. W takiej sytuacji, preferencyjne warunki, na jakich bank udziela pożyczki, pozwalają na spłatę dokładnie takiej kwoty, jaką pożyczono – bez żadnych odsetek. Choć w takiej sytuacji nie ma możliwości skorzystania z dotacji, to jest to jedyne rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości opłacenia instalacji oraz jej montażu z własnej kieszeni.

Podsumowując, wybór rozwiązania powinien być uzależniony od posiadanych środków własnych. Korzystniejsze finansowo są dotacje, jednak w momencie, w którym podmiot nie posiada pieniędzy na opłacenie faktur, lepszym rozwiązaniem jest kredyt 0%.