Tańsza energia dla firm dzięki zmianie taryfy prądu

energia dla firm

Przedsiębiorcy borykają się z odwiecznym problemem kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Im na zaplecze techniczne składa się z większej ilości urządzeń elektrycznych, tym rachunki za prąd są większe. Podejmowane są najróżniejsze działania mające przynieść oszczędności, ale stosunkowo rzadko podejmowana jest decyzja o dokonaniu zmian w planie taryfowym. Okazuje się, że zmiana dotychczasowej taryfy prądu może wiązać się dla z oszczędnościami kosztów zużycia energii dla firm.

Tańsza energia dla firm dzięki zmianie taryfy prądu

energia dla firm

Wiele przedsiębiorstw korzysta z jednostrefowej taryfy energii, która jest uniwersalnym wyborem, ale nie w każdym przypadku tym najkorzystniejszym. Do dyspozycji jest także taryfa dwustrefowa, w przypadku której doba podzielona jest na dwie strefy czasowe – z tańszą i droższą stawką za kilowatogodzinę. Jeśli możliwe będzie zużywanie większej części energii w godzinach poza szczytowych, to firma może odnotować niemałe korzyści w postaci zmniejszonych rachunków za prąd. Koszt energii elektrycznej w godzinach poza szczytem jest mniejszy nawet o 30% niż w przypadku taryfy jednostrefowej. Oczywiście, aby móc mówić w ogóle o jakichkolwiek oszczędnościach, konieczne jest zorganizowanie pracy urządzeń elektrycznych w taki sposób, aby co najmniej 40% całkowitego zużycia prądu przypadało na godziny objęte niższą stawką za kilowatogodzinę.

Czy rzeczywiście warto zdecydować się na taryfę dwustrefową w przypadku firmy?

Przed zdecydowaniem się na zmianę dotychczasowej taryfy energii z jednostrefowej na dwustrefową, należy dobrze przeanalizować to, w jakich godzinach w firmie przypada największe zużycie prądu, skupiając się przede wszystkim na energochłonnym sprzęcie. To w jakich godzinach obowiązują godziny poza szczytem, jest z góry określone przez sprzedawcę prądu, z usług którego się korzysta. Zwykle niższa stawka za kilowatogodzinę obowiązuje w godzinach wczesnopopołudniowych od 13.00 do 15.00 oraz w godzinach późnowieczornych i nocnych – od 22.00 do 6.00. Jeśli możliwe jest wykonanie najbardziej energochłonnych czynności właśnie w tych godzinach, to firma może odnotować niemałe oszczędności w skali roku.