Taryfa C11 – optymalne rozwiązanie dla małych i średnich firm

Taryfa C11 to odpowiednik taryfy G11, z tym że przeznaczony dla małych firm. A więc jest to taryfa jednofazowa, czyli obowiązuje jedna stawka za zużycie energii – nie podlega ona zmianom ze względu na godziny czy dni. Jest to dobre rozwiązanie dla firm, pracujących w standardowych godzinach – od 8.00 do 16.00 i w tym czasie zużywających energię elektryczną.

Taryfa C11 – dla kogo?

„C” oznacza, że dana taryfa przeznaczona jest dla odbiorców, którzy podłączeni są do sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia. Pierwsza cyfra 1 informuje nas o tym, że dana taryfa przeznaczona jest dla odbiorców posiadających moc umowną nieprzekraczającą 40 kW. Zaś druga cyfra 1 oznacza, że taryfa ta ma charakter jednostrefowy, czyli że koszt zużycia prądu jest taki sam przez całą dobę.  

 

A zatem, dla kogo przeznaczona jest taryfa C11? Przede wszystkim dla przedsiębiorstw, małych lub średnich, których moc umowna nie przekracza 40 kW oraz gospodarstw rolnych. Jest to taryfa jednostrefowa, dlatego sprawdzi się dla firm, które pracują w stałych godzinach. Jeśli przedsiębiorstwo prowadzi nieregularny tryb pracy w ciągu dnia, warto zastanowić się, która z taryf – C11 czy C12a – będzie właściwsza.

 

Jest to również optymalne rozwiązanie dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą we własnym domu i tam właśnie spędzają większość dnia.

 

A więc taryfa C11 to idealne rozwiązanie dla firm, których zużycie prądu w pozaszczytowych godzinach, czyli od 13.00 do 15.00 oraz w godzinach nocnych, nie przekracza 40%.

 

Taryfa C11 – kto korzysta?

 

Większość małych i średnich firm w Polsce korzysta właśnie z taryfy C11. Opcja ta popularna jest także wśród osób, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Należy pamiętać jednak, że podpisując umowę o sprzedaż w  taryfie C11, wyrażamy zgodę na określoną moc umowną, a przekroczenie jej wiąże się ze złamaniem warunków umowy i nałożeniem kary. Jeśli zatem C11 przypuszczalnie może okazać się zbyt mała, wówczas bezpieczniej będzie wybrać taryfę C21.  

 

Źródło:

http://taryfac11.pl/dla-kogo-taryfa-c11/

https://enerad.pl/rynek-energii/prad-dla-firmy/taryfa-c11/