Energia słoneczna a panele fotowoltaiczne – czy to ma sens?

Energię słoneczną można wykorzystać do ogrzewania budynków i wody użytkowej, a że jest ona darmowa, pozwala to na zaoszczędzenie sporych pieniędzy. Taka inwestycja jest jednorazowym wydatkiem, gdy inwestor musi ponieść koszty związane wyłącznie z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej. Posiadanie takiej przydomowej elektrowni ma niezliczoną liczbę zalet.

Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Energia pochodząca od słońca jest dostępna praktycznie przez cały rok i to nawet w kraju takim jak Polska, czyli ze zmiennym natężeniem promieniowania słonecznego. Chociaż w okresie jesienno-zimowym nie ma zbyt wielu słonecznych dni, to jednak instalacja fotowoltaiczna nadal może bezproblemowo działać i to bardzo efektywnie. Inwestycja jest jednorazowa i zwraca się już w przeciągu kilku lat. Obecnie możliwe jest nie tylko uzyskanie dofinansowania czy też preferencyjnego kredytu, ale dostępna jest również opcja wzięcia paneli fotowoltaicznych w leasing. Panele można zamontować zarówno na gruncie, jak również na dachach i elewacjach budynków. Bardzo ważne jest to, aby zostały one pochylone w kierunku południowym, a kąt nachylenia paneli wynosił od 25 do 45 stopni. Taka konfiguracja jest w polskich warunkach najbardziej optymalna. Na korzyść instalacji fotowoltaicznej przemawia wysoka wydajność i wytrzymałość oraz bezobsługowość i bezawaryjność. Panelom fotowoltaicznym nie straszne są niesprzyjające warunki atmosferyczne w postaci ujemnych temperatur, wiatru czy też gradu. Są wytrzymałe również na większe obciążenia w postaci lodu czy też śniegu.

 

Produkcja ogniw fotowoltaicznych

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak wygląda w praktyce produkcja instalacji fotowoltaicznych i czym tak naprawdę są ogniwa fotowoltaiczne. Okazuje się, że są one elementami półprzewodnikowymi, do wytworzenia których sięga się przede wszystkim po pierwiastki w postaci krzemu, selenu i germanu. To właśnie w półprzewodnikach odbywa się proces konwersji energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną, nazywany zjawiskiem fotowoltaicznym. Dzięki połączeniu szeregowemu fotoogniw uzyskuje się baterie słoneczne. W zależności od wybranego modelu liczba i jakość ogniw fotowoltaicznych jest inna.

 

źródło: http://www.ozetechnik.pl/oferta/fotowoltaika/10-oferta/fotowoltaika/21-dlaczego-warto-inwestowac-w-fotowoltaike