Czego dotyczy kompensacja mocy biernej?

Kompensacja mocy biernej to coś, o czym słyszy się coraz więcej. Dzięki niej możliwie jest zredukowanie emitowania mocy biernej. Tak więc wcale nie trzeba być elektrykiem, aby móc skutecznie zmniejszyć rachunki za prąd. Należy pamiętać o tym, że przyczyną wyższych rachunków za energię elektryczną mogą być naliczane przez dostawcę dodatkowe opłaty, dotyczące ponad umownego poboru energii biernej. Jak zatem osiągnąć pożądane rezultaty i przestać ponosić niepotrzebne koszty?

Czym jest w ogóle moc bierna?

Pod pojęciem mocy biernej kryje się moc pobierana przez urządzenie do jego prawidłowego działania, przy jednoczesnym niezmienianiu jej na pracę. Większość urządzeń, oprócz grzejników, pobiera moc bierną w różnych ilościach. Niestety pobieranie mocy biernej z sieci nie jest korzystne dla jego dostawcy, gdyż prowadzi to do zmniejszenia przepustowości linii przesyłowej, ani dal odbiorców, ponieważ mogą być naliczane dodatkowe opłaty. Rozwiązaniem jest kompensacja mocy biernej – przy dużym poborze mocy biernej zaleca się zastosować baterię kondensatorów, która powinna zostać odpowiednio dopasowana do zapotrzebowania, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie zbędnych kosztów i szybkiego uszkodzenia urządzenia. W celu dostosowania kondensatora, należy wykonać pomiar parametrów sieci i na podstawie otrzymanych wyników dobrać właściwie urządzenie.

Dodatkowe opłaty za nadwyżkę mocy biernej za przekroczenie mocy umownej?

Należy pamiętać o tym, że odbiorcy nie mogą pobierać z sieci więcej mocy, niż zostało to określone w umowie zawartej przez nich z dostawcą prądu. Chodzi tutaj o tak zwaną moc umowną. Zdarza się jednak, ze dochodzi do przekroczenia tej mocy, co może wiązać się nawet z naliczaniem niemałych kar. Jeśli takie sytuacje rzeczywiście mają miejsce, to warto zainwestować w urządzenie kontrolujące średnią moc i gdy użytkownik zbliży się do dopuszczalnej granicy mocy, zostanie poinformowany o ryzyku jej przekroczenia czy też automatycznie zostaną wyłączone niepotrzebne odbiorniki prądu, do czasu aż pobór mocy zmniejszy się do optymalnego poziomu. Jeśli zaś tego typu przekroczenia występują stosunkowo często, najkorzystniej będzie zwiększyć moc umowną.