Prąd elektryczny ze Słońca – jakie są zalety takiego rozwiązania?

Okazuje się, że w Polsce również instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Dotyczy to zarówno firm, jak i gospodarstw domowych. Informacje te potwierdzają statystyki. Należy pamiętać przy tym, że wytwarzają one energię elektryczną, nie emitując przy tym żadnych szkodliwych dla zdrowia człowieka gazów ani pyłów. Prąd pozyskany z solarów może być wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń, działania urządzeń elektronicznych czy podgrzewania wody.

Prąd elektryczny ze Słońca – jakie są zalety takiego rozwiązania?
Posiadacze instalacji fotowoltaicznej z pewnością mogą potwierdzić liczne korzyści, jakie wiążą się z tym rozwiązaniem. Ma ono wiele zalet. Jest to bowiem rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Oszczędności i ochrona środowiska to podstawa. Korzystając z instalacji fotowoltaicznej, można zmniejszyć koszty eksploatacyjne.

Są one niemalże bezobsługowe oraz objęte długoletnią gwarancją. Nie ma też problemu wytarzania szkodliwych związków czy gazów cieplarnianych podczas przetwarzania energii ze Słońca. Panele fotowoltaiczne są długowieczne i biodegradowalne, a więc nie ma potrzeby ich składowania w wynika uszkodzenia czy zużycia. Co więcej, możliwe jest odsprzedanie dostawcy energii nadwyżek, które powstają podczas słonecznych dni.

Latem z pewnością ich nie brakuje, a więc można dodatkowo zarobić. Inną opcją jest przechowywanie u dostawcy energii elektrycznej, którą można z powrotem odebrać podczas okresu zimowego jak prąd elektryczny. Nie trzeba nawet posiadać działalności gospodarczej. Jeśli kogoś nie stać na sfinansowanie zakupu i montażu instalacji, to można ubiegać się o dofinansowanie czy skorzystać z rządowych programów.

Ile energii jest w stanie wyprodukować instalacja fotowoltaiczna w ciągu roku?

W przypadku domów jednorodzinnych wystarczy zainwestować w instalacje fotowoltaiczne o mocy 4 kWp, gdyż średnio gospodarstwo domowe zużywa 5 tysięcy kWh. Dzięki temu można pokryć 75% rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną, czyli 4000 kWh. Należy przy tym pamiętać, że moduły z których skalda się instalacja fotowoltaiczna, są bardzo trwałe i objęte 25-letnią gwarancją. Przy tym ich wydajność wynosi co najmniej 80% mocy. Energia produkowana jest nieustannie.