Co zrobić w przypadku zbyt dużego średniego zużycia prądu?

Jeśli uważasz, że Twoje średnie zużycie prądu na miesiąc czy rok kosztuje Cię zbyt wiele, to warto rozważyć zmianę dostawcy. Obecnie powstaje coraz więcej firm, więc możemy liczyć na znacznie szersze pole do popisu, jeśli chodzi o wybór usługodawcy. Każdy z nich kusi atrakcyjną ofertą i proponuje jakieś benefity zarówno dla nowych, jak i stałych klientów. Czy jest zatem możliwe obniżenie rachunków za prąd i jednocześnie nie pogorszenie jakości swojego dotychczasowego życia? Okazuje się, że rzeczywiście jest to możliwe do osiągnięcia. Pojawia się więc pytanie – jak?

Możesz obniżyć wysokość swoich rachunków za prąd

Jeśli chcesz obniżyć rachunki za prąd, to najpierw sprawdź średnie zużycie energii w domu czy firmie. Należy zwrócić uwagę też na to, w jakich godzinach najczęściej go używasz i czy możliwe jest zmienienie dotychczasowych nawyków. Nie bez znaczenia jest także to, czy obecny dostawca rzeczywiście oferuje najkorzystniejszą ofertę? Znaczenie ma również wiek używanych urządzeń w domu. Wyraźną różnicę można odczuć po pozbyciu się przestarzałych modeli i zainwestowaniu w energooszczędne urządzenia.

Jeśli chodzi o wybór taryfy do domu, to możemy zdecydować się na G11 lub G12. Ciekawą opcją jest także G12a, czyli taryfa weekendowa. Zdarza się bowiem, że przebywamy w mieszkaniu tylko w weekendy. Mogą się na nią zdecydować także firmy. Taryfa G12 będzie korzystną opcją dla osób, które zużywają najwięcej energii elektrycznej w godzinach wieczornych lub w godzinach od 13 do 15. W zależności od pory poboru prądu, mamy do dyspozycji dwie stawki. W przypadku firm opłacalna jest taryfa C12 lub C22.

Jak możesz jeszcze zaoszczędzić?

W celu zaoszczędzenia energii elektrycznej zaleca się wymienienie zwykłych żarówek i urządzeń na te energooszczędne. Warto wyrobić sobie nawyk gaszenia niepotrzebnego światła, szczególnie na korytarzu i przed domem. Sprzęty najlepiej jest odłączać od kontaktu, gdy są nieużywane. Warto też korzystać z trybu ekonomicznego w pralce, a urządzenia chłodzące ustawiać jak najdalej od źródła ciepła.